Zapowiedź wzmożonych kontroli w okresie świąteczno-noworocznym
Mimo, że tego nie zauważamy, towary niebezpieczne stały się stałym elementem naszej konsumenckiej codzienności. To zwykle różnego rodzaju substancje i preparaty chemiczne, jakie używamy w niemalże każdym gospodarstwie domowym a w okresie świąteczno-noworocznym do grupy tych produktów dołączają również fajerwerki.
Kupując produkty dostępne w sprzedaży detalicznej, skupieni na ich praktycznym zastosowaniu, nie zastanawiamy się nad tym, czy stanowią realne zagrożenie podczas ich transportu do domu. W sumie to bardzo słuszne i racjonalne podejście, jednak trzeba mieć na uwadze, że jako konsumenci nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poczucie bezpieczeństwa, w dużej mierze zapewniają nam przepisy Umowy międzynarodowej dotyczącej przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, tzw. Umowy ADR.
Kontrola przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, to jedno z głównych zadań realizowanych przez inspektorów transportu drogowego. W związku z tym, że Umowa ADR to ogromny zbiór zasad i procedur opracowanych przez ONZ, dzięki którym można zminimalizować ryzyko podczas transportu towarów niebezpiecznych, prowadzenie kontroli w tym obszarze wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, którą to inspektorzy zdobywają podczas wielomiesięcznych szkoleń. Przedsiębiorcy są w tym zakresie zobowiązani do wyznaczenia na swój koszt doradcy do spraw bezpieczeństwa w przewozie towarów niebezpiecznych.
W związku z tym, że bezpieczeństwo przewozu towarów niebezpiecznych zależy w dużej mierze od przestrzegania ustalonych reguł przewozu (przepisów Umowy ADR) informujemy, że w okresie świąteczno-noworocznym, na terenie Województwa Małopolskiego będą realizowane wzmożone kontrole drogowe pojazdów przewożących towary niebezpieczne, ze szczególnym uwzględnieniem przewozów towarów nadawanych z wykorzystaniem tzw. „wyłączeń”, czyli pojazdów przewożących małe ilości (przepis 1.1.3.6) lub ilości ograniczone (przepis 3.4). Przewozy tego rodzaju najczęściej występują podczas dystrybucji towarów w obrocie detalicznym (np. dostawy do centrów logistycznych sieci handlowych i dostawy do sklepów).
Przypominamy, że przewozy towarów niebezpiecznych wykonywane incydentalnie lub z zastosowaniem wyłączeń, mimo powszechnego przekonania nie zwalniają przedsiębiorców i kierowców ze wszystkich obowiązków wskazanych w przepisach Umowy ADR. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zachęcamy do kontaktu z doradcą ADR. Listę doradców prowadzi i udostępnia Transportowy Dozór Techniczny – link.