Wspólna zabawa i rodzinny piknik
W niedzielę 18 czerwca krakowski park im. Henryka Jordana wypełniła rodzinna atmosfera pełna ciepła i radości. Mieszkańcy Krakowa i nie tylko wzięli udział w wydarzeniu zorganizowanym w ramach obchodów Dnia Ojca. Panowie z dziećmi wykazali się wiedzą i umiejętnościami w grze miejskiej „Przygoda z Tatą”. Na uczestników pikniku, który towarzyszył rozgrywce, czekały pokazy sprzętu służb mundurowych, dmuchane miasteczko i wiele innych atrakcji.
Rozwój oparty o silne korzenie
W uroczystym otwarciu „Przygody z Tatą” uczestniczyli minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wicemarszałek senatu Marek Pęk oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Grę terenową przygotował Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, który swoim doświadczeniem i organizacją po raz kolejny udowodnił, że zawsze można na niego liczyć.
– Od trzech lat obchodzimy Dzień Ojca w sposób szczególny, dając tatusiom możliwość spędzenia wspólnie czasu ze swoimi pociechami, organizując w ramach kampanii Ojcostwo to przygoda życia, tę grę miejską. Rodzina w polityce rządu jest najważniejsza. Wspieramy rodziny wprowadzając konkretne rozwiązania, od naszego sztandarowego programu „Rodzina 500 Plus”, a wkrótce „Rodzina 800 Plus”, po „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”, wprowadzony w ubiegłym roku. Zależy nam by młodym Polakom stworzyć takie warunki, by pomóc im zrealizować marzenie o założeniu rodziny, bo rodzina to jest to, co mamy najcenniejszego. Rodzina daje siłę. Sprawia, że razem pokonujemy trudności i cieszymy się z radości. Życzę Państwu, żeby ta gra miejska była na tyle trudna, żebyście mogli razem pokonywać te trudności, a na końcu, gdy już wykonacie wszystkie zadania, byście mieli ogromną satysfakcję z jej ukończenia – mówi minister Marlena Maląg.
– Jesteśmy w szczególnym miejscu dla Krakowa. Park doktora Henryka Jordana jest swoistym parkiem polskiej myśli. Doktor Jordan wychowywał przez sport i wychowanie fizyczne. Ruch na świeżym powietrzu to wspaniały sposób na to, aby pogłębiać relacje rodzinne. Życzę świetnego wypoczynku i rodzinnej dobrej atmosfery – zaznacza wicemarszałek Marek Pęk.
– Takie dni jak ta niedziela pokazują, jak dużą wartość ma dla nas rodzina. Małopolska rozwija się w oparciu o silne korzenie. Łączące nas więzi są rodzajem wyjątkowej relacji, która kształtuje dzieci i rozwija dorosłych. Liczny udział w grze miejskiej „Przygoda z Tatą” połączonej z piknikiem rodzinnym jest tego przykładem – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Dla rodzin nie ma rzeczy niemożliwych
W grze terenowej „Przygoda z Tatą” wzięły udział drużyny składające się z taty oraz dziecka lub dzieci. Rodziny sprawdziły swoją wiedzę i umiejętności w różnych dyscyplinach. Gracze przekonali się, że współpracując, nie ma zadań niewykonalnych.
– Gra wymagała od uczestników logicznego myślenia, kreatywności i umiejętności planowania swoich działań. Najważniejszym wymogiem okazała się jednak sprawna komunikacja. Wzajemna wymiana informacji i doświadczeń pozwoliła rodzinom na jeszcze lepsze poznanie się. Ojcowie wykazali się postawą odpowiedzialnego lidera i słuchającego przewodnika. Dzieci nauczyły się, w jaki sposób wyrażać swoje potrzeby i emocje. Zobaczyły w ojcach autorytet. „Przygoda z Tatą” zacieśniła więzi i była ciekawą formą wspólnego spędzania czasu wolnego – zaznacza wojewoda Kmita.
Historia opowiedziana głosem zwierząt
Grę „Zwierzęca Brygada” przygotował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Jej uczestnicy poznali historię Polaków, którzy walczyli o naszą niepodległość podczas II wojny światowej, ale opowiedzianą przez… zwierzęta. Poza Misiem „Wojtkiem”, który walczył w ramach II Korpusu pod Monte Cassino, żołnierze przyjaźnili się także z psami, kotami, ptakami, małpami… Wierni kompani towarzyszyli im na lądzie, wodzie i w powietrzu.
Ojcowie z dziećmi brali udział w zabawach i quizach. Rozwiązywali zagadki przybliżające historie poszczególnych zwierząt. Wybrane zadania polegały na układaniu puzzli, odgadywaniu zaszyfrowanych haseł, wykazywaniu się umiejętnościami zwiadowcy i obserwatora lotniczego oraz sprawnością żołnierza.
– Park Jordana dał wiele możliwości twórcom gry. A ci bardzo dobrze je wykorzystali. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie mając doświadczenie w organizacji gier miejskich, spisał się na medal. Gra była okazją, by poznać historię. Udało się połączyć przyjemne z pożytecznym. Drużyny zbierały punkty, jednak to nie chęć rywalizacji była ich główną motywacją, a przede wszystkim dobra zabawa i świetna sposobność do spędzenia wspólnie czasu wolnego – tłumaczy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Zaangażowanie służb
Grze miejskiej towarzyszył piknik rodzinny. Dzieci bawiły się w dmuchanym miasteczku i obserwowały pokazy sprzętu służb mundurowych. Poznały tajniki działań formacji zbrojnych i ciekawostki z pracy różnych instytucji. Przy specjalnie przygotowanych stanowiskach promocyjno-edukacyjnych czekała na nich masa atrakcji. Dla chętnych były darmowe kiełbaski z grilla, popcorn, wata cukrowa i lody.
– Organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa bez partnerów, którzy tak licznie zdecydowali się wziąć udział w naszym przedsięwzięciu. Wszystkim serdecznie dziękuję. Urozmaicili Państwo dzieciom tę piękną niedzielę. Kolejny raz wykazaliśmy się przykładną współpracą i pokazaliśmy, że nic tak nie łączy jak wspólny cel – przekazuje wojewoda Kmita.
Naszymi parterami byli:
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, IKEA Retail Sp. z o.o., Kopalnia Soli „Wieliczka” S.A., Urząd Gminy Stryszów, Urząd Statystyczny w Krakowie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Oddział Regionalny w Krakowie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, Koral Trade Spółka z o.o., GRUPA MASPEX Sp. z o.o., Przetwórstwo Mięsne Płatek Spółka Jawna, CATERING StaF Stanisław Filipek, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, 6. Brygada Powietrznodesantowa, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, 8 Baza Lotnictwa Transportowego oraz Polska Spółka Gazownictwa.
Współorganizatorem gry miejskiej „Przygoda z Tatą” było Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wydarzenie odbyło się w ramach Programu „Ojcostwo – Przygoda życia” 2023. Jego celem jest wzmacnianie więzi rodzinnych, budowanie pozytywnego wizerunku ojca, promowanie zaangażowanego ojcostwa i aktywnego spędzania czasu ojców z rodzinami.
Źródło: www.malopolska.uw.gov.pl