Przewóz drewna – przekroczone dopuszczalne parametry

25.03.2025.

W dniu 24 marca 2025 r. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej w miejscowości Jawornik (DK7) zespół pojazdów przewożący drewno. W związku z podejrzeniem przekroczenia dopuszczalnych parametrów wagowo-gabarytowych, pojazd skierowano na stanowisko do pomiaru mas i nacisków osi w miejscowości Modlnica (DK94).

W wyniku przeprowadzonego ważenia stwierdzono liczne przekroczenia dopuszczalnych norm:

  • Rzeczywista masa całkowita pojazdu wynosiła 49,25 t – dopuszczalna wartość to 40 t, co oznacza przekroczenie o 9,25 t (23,13%).
  • Nacisk osi napędowej wynosił 13,60 t – dopuszczalna wartość to 11,5 t, czyli przekroczenie o 2,10 t (18,26%).
  • Nacisk potrójnej osi nienapędowej wynosił 28,60 t – dopuszczalna wartość to 27,00 t, co stanowi przekroczenie o 1,60 t (5,93%).
  • Wysokość pojazdu z ładunkiem wynosiła 4,20 m – dopuszczalna wysokość to 4,00 m, przekroczenie o 0,20 m (5,0%).
  • Długość zespołu pojazdu (konstrukcyjna w momencie kontroli) wynosiła 16,64 m – dopuszczalna wartość to 16,50 m, przekroczenie o 0,14 m (0,85%).

Ze względu na stwierdzone nieprawidłowości pojazd został skierowany na najbliższy parking w celu rozładunku nadmiaru drewna. Kierowcę ukarano mandatem karnym a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne.

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że przekroczenie dopuszczalnych parametrów wagowo-gabarytowych pojazdów przyczynia się do degradacji infrastruktury drogowej i zwiększa zagrożenie w ruchu drogowym. Kontrole tego typu będą kontynuowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i przestrzegania obowiązujących przepisów.