Nietrzeźwy kierowca ciężarówki

24.10.2024.

Praca kierowcy zawodowego uzależniona jest przede wszystkim od posiadania uprawnień do kierowania pojazdami samochodowymi i zdawać by się mogło, że na tym powinno najbardziej zależeć każdemu zawodowcowi. Jednak jak pokazują wyniki prowadzonych kontroli nie wszyscy kierowcy w ten sposób postrzegają swój status quo.

W środę 23 października około godziny 7:40, inspektorzy transportu drogowego z WITD w Krakowie, wykonując swą pracę na drodze S7 (w miejscowości Giebułtów) zatrzymali do rutynowej kontroli zespół pojazdów, którym zagraniczny przewoźnik wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy. Kontrola nie wykazała nieprawidłowości dotyczących pojazdu, ładunku, czy dokumentacji, jednak podczas rozmowy z kierowcą dała się wyraźnie wyczuć woń alkoholu. W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że kierujący naruszył obowiązujące zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poddano go badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i niestety wynik badania alkotestem potwierdził obawy inspektorów. Urządzenie wskazało wynik 0,28 mg/l, co należało uznać za podejrzenie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. W związku z koniecznością przeprowadzenia czynności procesowych związanych z tym faktem, na miejsce kontroli wezwano funkcjonariuszy Policji.

Po raz kolejny apelujemy do wszystkich, którym nie jest obojętne bezpieczeństwo na polskich drogach. Reagujcie stanowczo na każdy przypadek, w którym istnieje choćby podejrzenie, że za kierownicę pojazdu wsiada osoba po spożyciu alkoholu. To nie jest sprawa tylko tej osoby. Spożycie alkoholu wiąże się bezpośrednio z upośledzeniem zdolności kierowania pojazdem i zawsze towarzyszą temu co najmniej: drobne zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej, zmniejszona zdolność postrzegania dostrzegania kształtów z oddali, obniżona zdolność postrzegania dynamicznych zmian światła, opóźniona reakcja na bodźce, obniżona sprawność motoryczna, wydłużony czas adaptacji narządu wzroku do zmian atmosferycznych.

Nie ma wątpliwości, że to przypadkowe ujawnienie pijanego kierowcy przez małopolskich inspektorów (rutynowa kontrola), to głównie efekt ich zaangażowania w pracę i wysoka czujność. Być może udało się dzięki temu uniknąć ludzkiej tragedii. Pijani kierowcy, to poważne i realne zagrożenie na drodze a statystyki prowadzone przez Policję wskazują na ogromną skalę tego problemu. Do dnia przeprowadzonej kontroli (do 23.10.2024 roku), w październiku w Polsce ujawniono 5880 przypadków kierowania pojazdami po spożyciu alkoholu. We wrześniu stwierdzono aż 8084 takich przypadków. Aby skutecznie zwalczać ten poważny problem, nikt nie powinien pozostawać bierny.