e
naglowek
 
 

trojkat Organizacja

trojkat Zadania Inspekcji

trojkat Ważne informacje

trojkat Kary Pieniężne

trojkat Dyżur Informacyjny

trojkat Numery Rachunków
Aktualności
10.03.2020Inteligentny wyłącznik tachografu wykryty przez ITD.     W dniu 9 marca 2020 r. małopolscy inspektorzy na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Wola Dębińska zatrzymali do kontroli pojazd członowy, którym to polski przewoźnik wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy.


Po zatrzymaniu pojazdu inspektorzy sporządzili wydruki z tachografu cyfrowego oraz pobrali dane cyfrowe z karty kierowcy oraz cyfrowego urządzenia rejestrującego.

W wyniku ich analizy stwierdzono, że urządzenie rejestrujące w momencie zatrzymania do kontroli rejestrowało odpoczynek kierowcy, podczas gdy kierowca wykonywał przewóz drogowy.


Dalsza szczegółowa analiza danych pozwoliła ujawnić, że urządzenie rejestrujące zostało zmanipulowane poprzez wgranie do tachografu cyfrowego oprogramowania, dzięki któremu poprzez znaną kierowcy kombinację przycisków na panelu tachografu mógł dowolnie rejestrować swoje aktywności podczas ruchu pojazdu.

Oprogramowanie to pozwalało oszukiwać tachograf, jak również wpływało na inne układy elektroniczne pojazdu, w tym również pozwalało ingerować w prawidłowość pomiaru drogomierza.


Dodatkowo, kontrola ujawniła usterkę techniczną w postaci pękniętej tarczy hamulcowej koła prawego oraz lewego jednej z osi naczepy, skutkujące zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Na kierowcę nałożono mandat karny w kwocie 2000 zł, a wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne na kwotę 17150 zł.

ZGŁASZANIE AUTOBUSÓW

trojkat Główny Inspektorat Transportu Drogowego

trojkat Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

trojkat Ministerstwo Infrastruktury

trojkat Elektroniczny system
poboru opłat (E-myto)
 
 epuap

Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej
Kraków 2020