naglowek
 
 

trojkat Organizacja

trojkat Zadania Inspekcji

trojkat Ważne informacje

trojkat Kary Pieniężne

trojkat Dyżur Informacyjny

trojkat Numery Rachunków
Aktualności
11.03.2019Jednego dnia dwa przypadki manipulacji w tachografy.    Małopolscy inspektorzy w dniu 7 marca br., ujawnili aż 2 przypadki manipulacji w urządzenie rejestrujące czas jazdy i odpoczynku (tachograf):


• Jeden przypadek wykryli inspektorzy z Oddziału Terenowego w Nowym Targu, na przejściu granicznym w Chyżnem zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do macedońskiego przewoźnika, którym przewożono 21 ton ładunku z Turcji do Polski. Podczas kontroli inspektor nabrał podejrzeń, że do tachografu podłączono niedozwolone urządzenie fałszujące jego pracę. Wobec tego pojazd skierowano do serwisu tachografów. Okazało się w kabinie kierowcy zamontowano elektroniczne urządzenie do sterowania wyłącznikiem. Wyłączenie tachografu następowało po dołączeniu magnesu do radia. Kierowcy pracujący w załodze używali powyższego wyłącznika na trasie Turcja – Polska. Kierowców ukarano mandatami karnym po 2 000 zł, a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie na kwotę 12 000zł. W serwisie zdemontowano niedozwolone urządzenie. Pojazd usunięto na parking strzeżony. Jest to już 3 przypadek przewoźników macedońskich, których wyłącznik tachografu sterowany był magnesem dołączanym do radia w pojeździe.


• Drugi niechlubny przypadek należy do polskiego przewoźnika, którego zatrzymano na obwodnicy Skawiny. Kierowca celem zafałszowania zapisów tachografu, posługiwał się wyłącznikiem sterowanym za pomocą pilota. Pojazd skierowano do serwisu tachografów w celu demontażu. Należy dodać, że pojazd nie posiadał badań technicznych, a tachograf legalizacji. Kierowca otrzymał mandat karnym w wysokości 2 000 zł. Natomiast na przedsiębiorstwo wszczęto postępowanie administracyjne na kwotę 12 000 zł.


ZGŁASZANIE AUTOBUSÓW
DO KONTROLI

trojkat Główny Inspektorat Transportu Drogowego

trojkat Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

trojkat Ministerstwo Infrastruktury

trojkat Departament Służby Cywilnej

trojkat Elektroniczny system
poboru opłat (E-myto)
 
 epuap

Biuletyn Informacji Publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej
Kraków 2019